„Велико ми је задовољство што је министар омладине, спорта и културе Републике Кеније прихватио мој позив да дође у званичну радну посету Србији будући да Кенију и Србију везује традиционално и дугогодишње пријатељство уз обострано поштовање и разумевање“, поручила је министарка Гојковић.
Она је подсетила да је Кенија претходних дана била почасни домаћин Афро фестивала који се у Музеју афричке уметности одржава већ 20 година, а за који је владала велика заинтересованост посетилаца који су имали прилику да уживају у култури, музици, игри, као и традиционалном културном наслеђу Кеније које је приказано том приликом.
Такође је навела да је почетком године Музеј афричке уметности постао национална установа културе и да се припрема пројекат реконструкције и адаптације.
„ Мислим да ово дивно здање заслужује да поново засија у правом сјају и да прикажемо све оно што су и оснивачи ове установе дарујући предмете које су куповали док су службовали у афричким земљама и донели их овде желели да прикажу посетиоцима. Ми желимо да приближимо грађанима Србије и модерну уметност и Кеније и осталих афричких земаља,“ нагласила је министарка.
Она је најавила да ће сутра одржати радни састанак са министром Намвамбеом и да ће са њим разговарати и о могућности потписивања и програма сарадње у наредних неколико година у свим областима за које постоји обострано интересовање.
„Заинтересовани смо и ми и Кенија да развијамо сарадњу, да наставимо велико пријатељство које постоји већ 60 година и посета министра културе Кеније је уследила управо у години у којој обележавамо 60 година дипломатских односа наше две земље“, нагласила је министарка Гојковић.
Министар Намвамба је рекао да је имао прилику да посети многе градове у Западној Европи, као и Америци, али да нигде ван Африке није видео тако аутентичан афрички музеј са артефактима који нису украдени или насилно одузети од Африке и нису окаљани колонијализмом, већ су поклоњени у знак пријатељства или су купљени.
„То је израз српског поштовања Африке, који приказује афричко наслеђе и уметност кроз пријатељство и то што сам видео у Београду је оставило снажан утисак управо због тако аутентичног приказивања и уважавања афричке уметности“, рекао је министар.
Истакао је да је захвалан Влади Србије, као и њеним грађанима што може да понесе такве утиске.
Указао је да Србију и Кенију повезују веома добри односи који датирају из времена старе Југославије.
„То су посебни односи и пријатељство, а видевши данас све ово у Београду, само ми је је потврдило да је Србија искрени пријатељ Африци и да имамо у Србији савезника у срцу Европе. Србија је истински пријатељ нашег народа“, поручио је не кривши одушевљење Абабу Намвамба.
Пре посете Музеју афричке уметности, министарка Гојковић и министар Намбамба присуствовали су наступу кенијских трупа Kenge Kenge Orutu Sistem и MAA испред Института Серватес у Београду, а потом су обишли „Београд на води“ и видиковац у Кули Београд.