„Живот Радета Драинца јесте велика симболичка тема српске поезије, српске књижевности и културе. Судбина његова може се везати за судбину читавог српског народа, његова страдања, његова понирања и његове подвиге. Драинац је својим делом обележио не само свој крај, Прокупље, већ читаву Србију и српску културу“, рекао је министар и додао: „Отварање овог простора значиће да смо отворили нове мале космосе знања и духовности из којих ће проистећи корист за душу нашег народа и српске културе.“
Вукосављевић је честитао свим учесницима на труду и ажурности с којом се негује Драинчево дело и доприноси чувању успомене на великана, принца српског песништва.
Градоначелник Прокупља Александар Симоновић посебно се захвалио министру на посети и учешћу у чину отварања Спомен-собе Радета Драинца и такође Министарству културе и информисања што је препознало значај и подржало пројекат адаптације простора који је постао светилиште поезије. „Драго ми је што се Прокупље овом собом придружује књижевним музејима као што су Ниш и Врање“, нагласио је он.
Министру је уручена плакета и први одливак бисте Радета Драинца аутора Драгана Дробњака.
У Прокупљу, где је у току манифестација „Драинчеви сусрети песника“, министар је уручио награду „Драинац“ овогодишњем добитнику Милосаву Тешићу у Свечаној сали града.
„Свака манифестација која чува сећање на великане српске културе јединствена је по својој снази. Чувајући своје културно наслеђе непрестано јачамо темеље српске културе и српског дигнитета“, рекао је Вукосављевић том приликом.
Министар је добитнику награде пожелео дуг живот и нове збирке поезије и посебно се захвалио свима који су одржали живом манифестацију „Драинчеви сусрети песника“.
„У овој земљи препуној болних дисконтинуитета у култури, успостављање полувековне традиције има дубок симболички значај“, казао је Вукосављевић и додао: „Када српски песник савременог доба добије признање другог великог српског песника чије име носи ова награда, то значи да се беочуг српске културе наставља и да свака карика наслоњена на ону која јој претходи чини златни ланац српске културе који можемо у симболичком смислу да носимо с поносом као знамен и белег.“
Ове године, јубиларним 50. по реду „Драинчевим сусретима песника“ обележава се и 120 година од рођења великог српског песника у чију част се одржава манифестација.
Отварању Спомен-собе Радета Драинца и додели награде претходило је полагање цвећа на бисту нашег књижевника на брду Хисар изнад Прокупља.