„Култура је најбоље везивно ткиво и улажући себе и своја средства, страст, дух и енергију у културу учинићемо најбоље што можемо за своју заједницу, државу и за све оне који ће живети после нас“, нагласио је министар културе и информисања Владан Вукосављевић свечано отварајући реконструисани Културни центар у Новом Пазару, у присуству потпреседника Владе и министра трговине, туризма и телекомуникација Расима Љајића, градоначелника Новог Пазара Нихата Бишевца и директора Културног центра Хусеина Мемића.
„Нови Пазар је једна од најсветлијих тачака на културној панорами Србије у којем локална самоуправа и град издвајају највише за културне садржаје у Србији. Министарство културе и информисања је, за потребе културног развоја у овом граду, определило 70 милиона динара што представља тек малу помоћ у односу на оно што је локална власт одвојила. Искрено сматрам да нема развоја културног живота у Србији, нема одрживе културне политике ако она не почива на локалним заједницама, ентузијастима и људима који дишу дахом културе, мисле и говоре о њој“, истакао је министар наглашавајући да је Нови Пазар град у којем појмови културе и културне делатности, активности, љубави и поштовања нису само једна лепа и пригодна фраза или мисао која се користи на политичким скуповима или у другим приликама већ је то начин живота, поступања, деловања и размишљања..
Министарство културе и информисања финансирало je радове на санацији крова зграде, као и дигитализацију биоскопа који се налази у оквиру ове установе и на тај начин, кроз конкурс „Градови у фокусу“, помогло културни развој још једне локалне заједнице.
„Нема развоја културног живота у Србији нити одрживе културне политике ако она не почива на локалним заједницама, на ентузијастима, на људима који дишу дахом културе, мисле о култури, говоре о култури“ рекао је министар који је овом приликом похвалио локалне посленике из области културе.
„Знамо да сејемо на плодно тло. А плодно тло је Нови Пазар, град велике историје и град великих људи. То је место великог богатства а то богатсво се осим људи састоји и у томе што је тачка судара две монотеистичке религије. Тај извор богатства, сусрета, надахнућа и поверења је једно од највећих богатстава којим овај град располаже.“, рекао је Вукосављевић, подсећајући да је данас, али и у вековима уназад, када Алтун Алем џамија кореспондира и резонира са Сопоћанима ми чујемо једну дивну трансисторијску музику и велику хармонију сфера и да преостаје само да и ми, из генерације у генерацију, чујемо и препознамо те тонове, да у складу са њима учимо и васпитавамо своју децу и да сви заједно учимо и будемо темељи једног бољег друштва и боље заједнице у будућности.
„Ако знамо да постоји пет стубова ислама, Шехадет, Салат, Зекат, пост и Хаџ, знамо и то да ће они који стоје на тим стубовима видети и оне друге око себе на сличним стубовима других монотеистичких религија и да над свим тим стубовима почива небо изнад на ком пише и чују се речи: човек, човекољубље, истина и врлина. То је једина и најважнија порука коју ћемо сазнати када стојимо на високим стубовима оне традиције из које смо израсли или оних поред којих живимо“, закључио је Вукосављевић.
„Ово је само почетак,“ поручио је министар Љајић захваливши се Вукосављевићу не само на средствима, већ и на афирмативним речима које је његов колега упутио Новом Пазару. „То је једини министар који је посетио Нови Пазар два пута током последњих 6 месеци,“ додао је Љајић.
Како је рекао Љајић у културу треба улагати јер „друштво без културе, је обична џунгла“, напоменувши да Културни центар у Новом Пазару годишње посети сто хиљада људи и најавио будуће пројекте у вези са његовим проширењем.
.Приликом посете Новом Пазару, министар је у друштву свог колеге из Владе и градских челника обишао архелошки локалитет Бедем на новопазарској тврђави којим је овогодишњим археолошким истраживањима утврђено да је кула, у предању позната као Џепхана, старија него што се мислило, односно да потиче из треће деценије 17. века.
Археолошка истраживања обавио је Музеј Рас уз издату дозволу Министарства културе и информисања и Републичког завода за заштиту споменика културе, док је финансијску подршку обезбедио Град Нови Пазар.
Тврђава има двоструки статус заштите, као појединачни споменик културе и у оквиру шире просторне културно-историјске целине са старом чаршијом и комплексом око Алтун-алем џамије.
Министар је након свечаног отварања посетио Градску управу Новог Пазара где је разговарао са директорима установа културе о могућностима унапређења културних садржаја у овом граду.