Национална презентација резултата пројекта „Имплементација индикатора утицаја културе на развој (Culture for Development Indicators - CDIS)“, односно Унескове методологијe одржана je у уторак, 28. јануара 2020. године са почетком у 12 часова, у Заводу за проучавање културног развитка.. Овом приликом презентовани су резултати имплементације ЦДИС методологије
Такође је изложена и нова Унеско методологија за мерење доприноса културе остваривању Агенде одрживог развоја 2030 (UNESCO Culture2030Indicators), која ће ускоро бити имплементирана у Србији.
Присутнима се обратила госпођа Славица Ђукић Дејановић, министарка без портфеља задужена за демографију и популациону политику, председавајућа Међуресорне радне групе за спровођење Агенде УН о одрживом развоју до 2030 године, Асја Драча Мунтеан, помоћник министра културе за међународне односе и европске интеграције, , Синиша Шешум, шеф Унескове Антенаканцеларије у Сарајеву и Вук Вукићевић директор Завода за проучавање културног развитка.
У свом обраћању Славица Ђукић Дејановић је истакла да усвајањем Агенде 2030 међународна заједница, по први пут, почиње да говори о важности културе у склопу одрживог развоја, , те да ,сеиако не експлицитно, култура и њен значај индиректно прожимају сегменте свих 17 Циљева одрживог развоја и домете одрживог развоја.,,
,Помоћник министра културе и информисања Асја Драча Мунтеан истакла је да је Министарство културе и информисања, заједно са Заводом за проучавање културног развитка, било укључено у овај пројекат од изузетне важности који има за циљ да допринесе глобалном извештају утицаја културе на развој у оквиру Агенде 2030. и да су резултати који су данас представљени плод вишегодишњег заједничког рада, као и да Министарство подржава имплементацију нове методологије која ће додатно омогућити да се докаже да култура утиче на друштвени и економски развој.
Испред Унеска, присутнима се обратио Синиша Шешум који је нагласио да је националан презентација резултата важан догађај за Унеско у Европи, као и доказ добре сарадње Унеска и Србије. Он је истакао да је Србија једна од првих земаља која се укључила у пројекат и да је имплементација ове методологије, као и нове која ће бити имплементирана током 2020. године директно повезивање са Агендом 2030.
Скуп је у име Завода за проучавање културног развитка поздравио Вук Вукићевић, рекавши на самом почетку да су сви присутни окупљени око важне идеје, препознате у социјалној мисли још од Вебера, да је култура та која омогућава развој и која је чак мотор развоју.
Више информација о пројекту и презентацији можете пронаћи овде.