Србију ће на 17. Међународној изложби архитектуре у Венецији која ће се одржати од 23. маја до 29. новембра 2020. године представљати пројекат „Oсми километар / 8th kilometer“, ауторског тима који чине Ива Бекић, Ирена Гајић, Далиа Дуканац, Стефан Ђорђевић, Снежана Златковић, Мирјана Јешић, Христина Стојановић и Петар Цигић.
Представник Републике Србије на Венецијанском Бијеналу архитектуре изабран је на конкурсу који је Музеј примењене уметности расписао у сарадњи са Удружењем архитеката Србије.
Циљ конкурса био је избор пројекта који ће одговорити на задату тему Бијенала: „Како ћемо живети заједно? / How will we live togheter?“ коју је поставио Уметнички директор - кустос предстојећег Бијенала архитектуре у Венецији, америчко-либански архитекта Хашим Саркис (Hashim Sarkis). Свој избор теме објаснио је између осталих следећим речима: “Потребан нам је нови договор о простору. У контексту ширења политичких подела и растућих економских неједнакости, позивамо архитекте да осмисле просторе у којима можемо великодушно живети заједно: заједно као људска бића која, упркос нашој све већој индивидуалности, жуде да се повежу како међусобно, тако и са другим врстама, широм дигиталног и стварног света; заједно као нова домаћинства у потрази за разноврснијим и достојанственијим просторима за живљење; заједно као новонастале заједнице које захтевају праведност, укључивање и просторни идентитет; заједно преко политичких граница да замислимо нове географије удруживања; и заједно као планета суочена са кризама које захтевају глобално деловање ако уопште желимо да наставимо да живимо... ... Истовремено, Бијенале архитектуре 2020 истиче и да кроз материјал, као и кроз просторне и културне специфичности, архитектура инспирише начине заједничког живота. У том погледу, позивамо учеснике да нагласе оне аспекте главне теме који су искључиво архитектонски...“
На расписани конкурс, републички, општи, идејни, двостепени и неанонимни стигло је 39 радова. Од три рада који су прошли у други степен конкурса на разговор су позвана два ауторска тима са којима је обављен разговор понаособ, једногласном Одлуком Жирија изабран је рад под радним називом „Осми километар / 8th kilometer.“
Жири конкурса су чинили чланови Стручног Савета за припрему наступа Републике Србије на 17. Бијеналу архитектуре у Венецији 2020: мр Љиљана Милетић Абрамовић - председник Савета; в. проф. Александру Вуја - потпредседник Савета; др Тања Дамљановић Конли (Conley); Предраг Милутиновић; в. проф. Зорица Савичић; Бранко Станојевић и Дејан Тодоровић. Комесар изложбе је Слободан Јовић.
Министарство културе и информисања Републике Србије поверило је Музеју примењене уметности у Београду организацију наступа Републике Србије на 17. Међународној изложби архитектуре у Венецији.
Из образложења Жирија/Стручног Савета: Изабрани рад под радним насловом „Осми километар / 8th kilometer“ ауторског тима: Ива Бекић, Ирена Гајић, Далиа Дуканац, Стефан Ђорђевић, Снежана Златковић, Мирјана Јешић, Христина Стојановић и Петар Цигић на веома директан и смислен начин отвора питања односа живот - рад - град. На конкретном примеру града Бора, рударског, пост-индустријског града, као студији случаја, парадигматично и метафорично се отварају бројне теме (терен, рад и индустрија, живот заједнице, екологија, депопулација и промена структуре становништва). Односно, како ће се живети заједно и како ће се „дисати“ заједно у оквиру рударског копа, града, природе и становништва, чиме су аутори успешно проблематизовали и одговорили на тему овогодишњег Бијенала „Како ћемо живети заједно?/How will we live togheter?“
Тема победничког рада, фокусираног на истраживање како физичке структуре тако и социјалне анамнезе рударског града Бора, уз препознавање потенцијала за његову урбану рехабилитацију, убедљива је зато што осветљава и презентује локалне проблеме из домаће средине, док је притом и снажна студија случаја глобалног феномена одумирања и дегенерације радничких градова у пост-индустријском добу. Укључивање страног капитала и радне снаге у процес експоатације рудника Бор пореметило је деценијама наслојавану социјалну стратиграфију и наметнуло размишљања о раскораку, али и сазвучју у коегзистенцији различитих групација и култура, затечене и новодошле, као најексплицитнијег одговора на питање које је поставило 17. венецијанско бијенале: „Како ћемо живети заједно?“
Тим младих архитеката, који су одлучили да се ухвате у коштац са задатком чини се довољно јаким и зрелим, а притом и отвореним за укључивање бројних сарадника из локалне заједнице града Бора који ће пак дати лични, интимно-проживљен допринос пројекту.
Конкретизација теме „Осми километар / 8th kilometer“ отварањем питања односа рада и живота, корелација са становањем, друштвеним околностима, слободним временом, доколицом, новим досељеницима, навикама, ширењем, дата на примеру Града Рудника Бора, понудила је на идејном нивоу у тумачењу архитектуре и даљег урбаног развоја више лејера проблематизације и могућих решења. У времену дигиталног света, један град и аналогни живот у њему имају непрекинуту нит живота са савременим светом. Управо на новом 8 (осмом) километру града, на студији случаја, конкретним истраживањем, конкурсима, решењима, аутори ће дати одговоре на веома комплексна питања даљег развоја града, живота и понудити модалитете како ће се живети заједно. Овај рад ће на најбољи начин представити једну локалну тему која је прожета свим савременим проблемима суживота и комплексних околности на ширем, универзалном плану.
Жири / Стручни Савет сматра да изабрани рад, изложба у целини са каталогом, има потенцијал да понуди генерацијски одговор на анализиране оквире у студији случаја Бор и на тај начин оствари утицај и након свог трајања у Павиљону Србије на Бијеналу у Венецији чиме добија на атрактивности и значају.