Извршни директор Истраживачког института за Јасеновца из Њујорка, Бери Литучи (Barry Lituchy) поводом 75. годишњице пробоја преживелих заточеника из логора Јасеновац и окончања холокауста у бившој Југославији 22. априла 2020. положио је венац на споменик јасеновачким жртвама у Парку холокауста у Њујорку. Тим поводом Истраживачки институт је издао следеће саопштење за јавност:
Поштовани истраживачи, колеге и пријатељи,
Данас када обележавамо 75. годишњицу пробоја јасеновачких логораша и крај холокауста на територији бивше Југославији време је да се зауставимо и на тренутак и размислимо колико је важно да наставимо свој посао и да сачувамо живо сећање на жртве холокауста у главама наших колега Јевреја, Срба, Рома, Американаца и народа широм света.
Захвалан сам свима вама који радите на томе да подсетите све да никада не забораве геноцид почињен над Србима, Јеврејима и Ромима у бившој Југославији од стране хрватских усташа, потпомогнутих од стране немачких, италијанских, мађарских, албанских, бугарских и муслиманских фашистичких снага. Исто тако не треба да заборавимо храброст антифашистичких бораца за слободу свих националности, од којих су многи жртвовали своје животе да би зауставили фашистичке убице.
С обзиром да се у тренутним околностима не можемо срести, положићемо венац данас на споменик Јасеновцу у Парку сећања на холокауст у Бруклину, Њујорк. Размишљамо о организовању кратког он-лајн меморијала у недељу. О томе ћемо вас обавестити касније. Одложили смо овогодишњу вечеру посвећену Дану Јасеновца и конференцију за други део ове године.
Данас се не можемо срести, али желим да вам кажем да веома ценимо вашу подршку и солидарност која помаже рад Института за Јасеновац, његово функционисање и одржава нашу мисију живом. Опасност од старог фашизма и даље је присутна. Антисрпска, антијеврејска, антиромска расна мржња и пропаганда и даље је свакодневно присутна и токсична претња. Изнад свега ми се
морамо борити за истину, а против политичког, медијског и образовно-институционалног промовисања незнања и негирања историје холокауста у Југославији. Ово, као и политички континуитет деловања усташа и других облика фашизма јесте оно што је створило Истраживачки институт за Јасеновац и што је на првом месту наша мисија већ 23 године.
Такође желим да захвалим нашој колегиници Ољи Мајер за своју великодушну донацију Институту за венац који полажемо данас у знак сећања на чланове породице њене мајке заклане у Јасеновцу.
Оставићу вас са овом мишљу данас док се сећамо жртава и борбе од пре 75 година: тог хладног и кишног јутра 22. априла 1945. неколико стотина последњих заробљеника у Јасеновцу трчало је кроз митраљеску кишу метака у слободу, многи су једино мислили да ако само један од њих преживи, моћи ће свету да каже шта се догодило у Јасеновцу. Већина њих, наравно, није преживела, али ми
настављамо да подсећамо свет и предајемо ту лекцију.
Хвала вам на подршци Истраживачком институту за Јасеновац!
Бери Литучи
Извршни директор Истраживачког института Јасеновац
www.jasenovac.org