„Убеђена сам да ће и ова средства бити утрошена на прави начин и да ће Нови Сад добити нови део о којем годинама маштамо сви ми који смо из овог града, али и да ће постати део града који ће привући, како новосађане тако и туристе из целог света када прође ова пошаст која нас је задесила са вирусом Ковид 19“, рекла је министарка Гојковић.
Она је додала да је спој културе и туризма нераздвојив и да у Новом Саду има много тога да се види када је култура у питању, као и да ту постоји прави спој прошлости, односно културног наслеђа, са садашњошћу и будућношћу.
С обзиром да је пројакат Европска престоница културе од националног значаја, Министарство ће обратити посебну пажњу и унапредити сарадњу са Градом Новим Садом и Фондацијом „Нови Сад – Европска престоница културе“ како би 2022. године оправдали ову титулу, подвукла је Гојковић.
„Нови Сад је један од првих градова који је изабран за ову титулу, а да земља није чланица ЕУ, што је важно за будућност, јер када се једном упишете на мапу престонице културе нашег континента то остаје заувек“, закључила је министарка Гојковић.
Директор Завода за заштиту споменика културе Синиша Јокић поздравио је постављење Маје Гојковић за министарку културе и информисања, јер је по његовим речима то нови замајац и нова подршка програмима из културе који су потребни да појачају потенцијале и ресурсе Новог Сада.
Обнова градитељског наслеђа Новог Сада је капитални пројекат у који је до сада уложено 500 милиона динара, рекао је Јокић и изразио захвалност свим учесницима у пројекту јер су резултати више него видљиви. „Обновљено је скоро цело подграђе Петроварадинске тврђаве, сви циљни објекти и наставићемо да обнављамо и остале просторне целине тврђаве, као и друге делове града јер је то наше културно наслеђе“, подвукао је он.
Члан Градског већа за културу Далибор Рожић је истакао да им је жеља да на најбољи могући начин очувају ово културно, историјско, градитељско и архитектонско наслеђе како би у наредном периоду постало културно туристички центар оживљен преко културе и уметности.