„Имајући у виду стварност која нас окружује, искрено сматрам да о Ромима и њиховом животу не треба говорити само на данашњи дан, већ свакодневно, како бисмо сви заједно - држава, друштво и појединци, учинили све да се положај ромске популације побољша”, истакла је Гојковић у Народном позоришту.
На свечаности која је уприличена и поводом 50 година од одржавања Првог светског конгреса Рома у Лондону, Гојковић је подвукла да је, без обзира на постигнуте резултате, важно да још више радимо на сузбијању свих облика нетрпељивости и предрасуда којима су Роми и данас изложени.
“Неопходно је да заједно, уз активно учешће ромских организација и појединаца, створимо једнаку шансу за све грађане, без обзира на националне или било које друге разлике“, рекла је Гојковић.
Министарка културе и информисања нагласила је да је много знаменитих Рома оставило неизбрисив траг у нашем друштву и култури. „Својим делом, учинили су цео свет, а посебно овај наш део универзума лепшим и бољим. Др Рајко Ђурић, виолинисткиња Февзија Јашаревић, Шабан Бајрамовић, песникиња Гина Рајничић, и овде присутна, Наташа Тасић Кнежевић, оперска певачица која је од стране ОЕБС-а у 2012. години проглашена једном од најистакнутијих Ромкиња у свету, само су неки од најпознатијих“, прецизирала је Гојковић.
Гојковић је рекла да су Роми и њихов живот послужили као инспирација и мотив у бројним делима великана српске културе, од Боре Станковића у књижевности, преко слика познатих српских аутора, непролазних филмова Саше Петровића, Емира Кустурице и Горана Паскаљевића, па све до светски познате музике Горана Бреговића.
Подсетивши да су вековима уназад Срби и Роми на овим просторима делили заједничку судбину, неретко прожету великим страдањима и тужним догађајима, министарка културе и информисања је рекла да су ти тешки моменти додатно ојачали пријатељство два народа која су одувек била добронамерна један према другом и пажљиво гајила добре комшијске односе.
Кроз векове, номадским начином живота ромска култура примала је утицаје других култура, али је и сама знатно оплемењивала културе многих земаља и регија. Где год да живе, развијају колективни идентитет који се преноси млађим нараштајима, чува од заборава на првом месту традицијом и културом.
„Као и увек кроз историју, Роми и Срби живе и наставиће да живе једни крај других. На свима нама је да тај суживот обострано негујемо и обогатимо, чинећи тако бољима и нас и нашу заједничку будућност“, закључила је Гојковић и свим Ромима у Србији и читавом свету честитала Међународни дан Рома.