Министар културе и информисања Владан Вукосављевић, у друштву помоћнице за заштиту културног наслеђа Данијеле Ванушић и директорке Неде Кнежевић, обишао је данас радове у објекту 25. мај у саставу Музеја Југославије, у коме су 18. марта ове године настављени радови на текућем одржавању тог објекта.
„Музеј Југославије је до пре пар деценија функционисао по принципу који је обрађивао само један историјски период. Музеј Југославије има стратегију да обрађује историјски период од настанка прве Југославије, што би било саобразно и његовом имену“, рекао је министар.
Први велики радови у Музеју започети су 2017. године обновом термотехничких и електро инсталација за које је Министарство определило 68 милиона динара. Када су се стекли услови, отпочела је друга фаза за коју је Министарство определило 92 милиона динара, како би објекат био доведен у функционално стање током 2019. године.
„Велики туристички потенцијали се остварују и реализују, нарочито у оквиру неких датума. Људи долазе из југословенских република, али је велики број и домаћих туриста, тако да очекујемо да ће кроз ово реновирање објекта 25. мај, бити створени додатни и културолошки и туристички потенцијали ове установе културе, али и Града Београд и Републике Србије“, изјавио је министар током обиласка радова.
Предвиђени радови у другој фази обухватају нове електричне водоводне и канализационе инсталације, враћање зидова у изложбеном простору у стање пре извођења радова на термотехничким инсталацијама, рестаурацију биоскопске сале у оригиналан изглед, рационализацију канцеларијског простора за рад запослених, радове на санацији санитарних чворова и кухиње, санацију подова и зидова, враћање у функционално стање плафонске конструкције у изложбеним салама и канцеларијама, израду термо и хидроизолације на равном крову, наменску расвету за музејске изложбене просторе и савремену расвету канцеларијског простора, инсталацију слабе струје (средства за дојаву пожара, видео-надзор, озвучење), набавку модуларних, покретних изложбених зидова као и замену дотрајалог канцеларијског намештаја.
Према речима директорке Неде Кнежевић, од изградње објекта 1962. године до 2018. године, осим радова на електроинсталацијама 2012, нису извођени радови већег обима. Тада су изведени радови на термотехничким инсталацијама, а њих је као приоритет наметнуо низ хаварија које су претиле да угрозе музејски фонд.
„У наредној фази предвиђено је уређење фасаде и централног платоа у сарадњи са Скупштином града Београда. Читав Музеј Југославије ће у наредном периоду, после ове фазе, заиста засијати у пуном сјају, што ствара предуслове да се збирка обогати и да се различити периоди југословенства и реализације тог политичког концепта представе кроз своју историјску разноликост и разноврсност“, истакао је Вукосављевић.
Током овог циклуса планирани су и радови на санацији и адаптацији система за гашење пожара у депоима, и поправка или замена теретног лифта. Сви радови биће изведени у складу са оригиналним пројектима архитекте Михаила Мике Јанковића, уз употребу одговарајућих материјала, а завршетак је планиран за септембар ове године.