Селаковић је указао да је у Доситејево време, упоредо са борбом за слободу, независност и обнављање српске државности започела изградња модерног српског друштва чији је камен темељац положио управо Доситеј Обрадовић јер је још тада запазио да без образовања нема опстанка, развоја нити живота народа и државе.
''Изложба пред нама проткана је снагом Доситејевог просветитељског пута и добар је пример како да чувамо наше наслеђе и да га преносимо будућим генарацијама. Доситеј нас је задужио много. Доситеј је мислио да заслужује Србе као народ ком је припадао, народ који је волео и просвећивао и ми морамо много више њиме да се бавимо него што смо то чинили до сада'', рекао је Селаковић.
Министар је подсетио да људи који су у временима када Србија није постојала као политички фактор на карти Европе, када је тешко било бити Србин а још теже православни Србин истрајавали у својој припадности нашем роду, поносили се, веровали и схватали српство те да је управо вера покренула и Доситеја.
''То су, дакле, људи који су поносили велику жртву из своје велике љубави према своме роду. Славећи овакве људе, организујући овакве догађаје, говорећи о њима, ми у ствари подсећамо да постоји систем вредности којим треба да тежимо, који треба да унапређујемо, афирмишемо и градимо свугде и на сваком месту. Кад год бисмо се том систему вратили, то би било боље и за нас и за све оне генерације које после нас долазе'', додао је Селаковић.
Министар је напоменуо да је знаменити српски књижевник и просветитељ од свог родног Чакова преко фрушкогорског манастира Хопова, Далмације, Црне Горе, Крфа, Свете Горе и Хиландара, Смирне, Албаније, Беча, Сремских Карловаца, Словачке и Пруске, па до Париза, Лондона, Русије и Београда исписао животни пут, вредан славе и вечног памћења те да је основно начело које Доситеј заступа чврста вера у здрав разум и науку као и потреба за развијање школства код Срба.
Изложба уприличена поводом обележавања 285 година од рођења Доситеја Обрадовића, 240 година од објављивања дела „Совјети здраваго разума“, 220 година од настанка песме „Востани Сербие“ као и 20 година рада Задужбине „Доситеј Обрадовић” биће отворена до 15. јануара 2025. године. На изложби су, између осталог први пут представљене две слике, уља на платну Боривоја Раденковића из 1920. године које приказује Доситеја како отвара Велику школу и рад Уроша Предића који приказује Доситеја како седи у кабинету.