Дводневни међународни стручни скуп експерата у области културног наслеђа – мозаика, у Јадранско-јонском региону одржан је од 30. септембра до 1. октобра у Београду и Зајечару, под називом „Интерпретација и промоција културног наслеђа у региону: Мозаици у Региону (ЕУСАИР)“/ “Interpreting and Promoting Cultural Heritage Sites: Mosaics in the Region (EUSAIR)”/ у организацији Министарства културе и информисања. Присуствовали су представници ресорних министарстава и експерти који се баве темом мозаика из шест земаља.
Првог дана представљени су најзначајнији одабрани локалитети из Босне и Херацеговине, Хрватске, Грчке, Црне Горе, Северне Македоније и Србије, и мозаици који углавном датирају између 4. и 6. века н.е.
Другог дана уприличена је посета Зајечару, где је, у организацији Централног института за конзервацију (ЦИК), започет међународни стручни скуп конзерватора – SEE Mosaics V стручни скуп, Конзервација урањајућег слоја – како га сачувати / SEE Mosaics Meeting V, Conservation of Mosaics bedding layers – how to preservе/ (1- 4. октобар), који je окупио учеснике више земаља, а који се такође бави темом мозичког наслеђа, његове презервације и рестаурације.
Експерти оба скупа нашли су се у Зајечару на заједничком панелу на коме је представљено неколико примера добре праксе (мозаици из Константинове виле на Медијани – Ниш, GIS база података као и технике конзервације мозаика in situ. Експерти су обишли и археолошко налазиште Гамзиград – Felix Romuliana, које се од 2007. године налази на УНЕСКО-вој листи светске баштине.
Један од закључака скупа јесте да размена информација на тему археолошких локалитета и мозаика, као и решавање различитих питања која се постављају не само пред археологе већ и надлежна министарства, представља основ за интензивнију регионалну сарадњу као и да постоји предуслов за заједничко позиционирање нове регионалне Културне руте мозаичког наслеђа.
Оба скупа се организују под окриљем председавања Републике Србије Јадранско-јонском иницијативом и Стратегијом ЕУ за Јадранско-јонски регион (EUSAIR).