„Izložba koju danas otvaramo a koju je priredio Državni muzej istorije ruske književnosti ‘V. I. Dalj’ pravi je praznik kulture i najbolji način da se preko eksponata – piščeve arhive, autograma i dnevničkih rukopisa povezanih sa životom i stvaralaštvom Dostojevskog obeležimo početak „Dana duhovne kulture Rusije u Srbiji“ koji su ove godine posvećeni obeležavanju 145 godina od Prvog srpsko turskog rata 1876. i dolaska ruskog dobrovoljačkog pokreta u Srbiju“, napomenula je pomoćnik ministra.
Vanušić je ukazala na činjenicu da u srpskoj nauci o književnosti nema ni jednog stranog pisca o kome je pisano toliko kao o Fjodoru Mihajloviču Dostojevskom, te da su Marko Car, Jovan Skerlić, Isidora Sekulić, Miloš Đurić, Justin Popović, Nikolaj Velimirović, Ivo Andrić i brojni drugi pisci, kritičari, teolozi i filozofi uspeli da približe Dostojevskog i njegovo delo srpskoj kulturi i doprinesu da do današnjih dana on bude jedan od najčitanijih i najpoštovanijih stranih pisaca u Srbiji.
„Njegov humanizam, saosećanje prema poniženom, koncepcija stradanja, tragedija dobrote, vera u istorijsku misiju Slovena našli su odjek kod srpskih pisaca i čitalačke publike, i ni posle više od sto predest godina ne prestaju da bude živo interesovanje čitalaca“, naglasila je pomoćnik ministra.
Vanušić je podsetila da Ruska Federacija velikim brojem događaja, predstava, filmova, izložbi, predavanja i publikacija slavi piščev jubilej, a nizom odabranih događaja proslavljanju se priključila i Srbija.
„Srpske institucije kulture uz podršku Ministarstva kulture i infomisanja Republike Srbije kao i Srpska pravoslavna crkva, organizovale su više kulturnih događaja u slavu Dostojevskog koji čitaocima, posebno mlađim naraštajima, treba da približe i na adekvatan način predstave ličnost i delo slavnog ruskog pisca”, poručila je Vanušić.
Otvaranju izložbe u Atrijumu Narodne biblioteke Srbije prisustvovali su i Olga Jarilova, zamenik ministra kulture Ruske Federacije i dr Vladimir Pištalo, v. d. upravnika Narodne biblioteke Srbije.